Všichni mají rádi svobodu

2014 - Účastník soutěže
Ročník: 2014
Autor: Vladimír Doležal
Obor: Próza
Skočit na: detaily autora | komentáře
Zobrazeno: 837 krát
Vloženo: 2014-11-16 23:35

            Řekněte si třikrát nahlas „Svoboda!“ Už jen zvuk toho slova je impozantní. Přiznejte se, že teď máte takový neurčitě pozitivní pocit hrdosti a na rtech lehký úsměv?

            Svoboda patří do kategorie slov, kterým každý přiřkne jasné hodnotící znaménko plus. Podobně jako třeba pravda, láska a spravedlnost. Nebo tiramisu. Všichni mají rádi tiramisu.

 

            Máme velké štěstí, že žijeme ve svobodném světě. Můžeme si sami svobodně určovat svůj život, jak jen nám to fyzika, vlastní fyziologie a platná legislativa dovolí. Je jen a jen na mně, jak se svým životem naložím a kterou ze skýtaných možností si zvolím.

Dostal jsem do rukou velký dar. S velkým darem přichází i velká zodpovědnost. Zodpovídám za to, že můj život nepřijde vniveč. Musím volit co nejlépe, abych ho kultivoval a „zúrodňoval“. A jednoduše také proto, abych se co nejlépe měl.

Že těch možností ale je! Zvolit si tu správnou kariéru, správného životního partnera, dobré místo pro život, počet dětí a jejich jména, značku auta, kočku nebo psa, čaj nebo kafe, hořčici nebo kečup… A tak dále, a dále, a dále…

Každá jednotlivá volba ovlivňuje možné volby budoucí. Každá, i ta sebemenší. I sebemenší volbu bychom ideálně měli důkladně promyslet. Nic, nad čím by šlo jen tak mávnout rukou. Kdo ví, co jedno malé mávnutí může způsobit třeba někde na druhém konci světa.

 

Když už se nějak vypořádáme s problémem, které možnosti správně zvolit (a přidruženými problémy jako, kdo nebo co takovou správnost určuje, zda se mění správnost v čase, zda ji lze poměřovat apod.), tak na nás číhá další problém, už ne tak zjevný – možnosti, které jsem si nezvolil

Výběrem jedné možnosti zároveň zavrhuji x jiných. Pokud půjdu večer do kina, znamená to, že ten večer si nepůjdu zaběhat nebo posedět do kavárny s přáteli. Zvolím-li si zaměstnání, tak se v daném čase připravím o možnost všech jiných zaměstnání.

Před každým z nás leží bezpočet otevřených možností a je velký úkol vybrat si tu správnou; a neustále si vybírat tu správnou. Možná ještě náročnější úkol je vypořádat se s tím, že vstupem do jedněch otevřených dveří zároveň uzavírám všechny ostatní. A s největší pravděpodobností se k nim nikdy nebudu moci vrátit.

Svoboda má skryté aspekty, které si mnohdy neuvědomujeme. Svoboda je spíš jako cibule.

Dílo je zveřejněno pod licencí: Creative Commons BY

Autor díla:

 

Komentáře:

Komponentu webové galerie pro Polibek múzy naprogramoval Martin "Orel" Modrák