Černý nebo bílý

Vítěz oboruCena diváků
Ročník: 2009
Autor: Markéta Marki Zavřelová
Obor: Umění akce
Skočit na: detaily autora | komentáře
Zobrazeno: 2949 krát
Vloženo: 2009-11-10 23:06

ČERNÁ NEBO BÍLÁ?

 

Jedním z velkých světových problémů je rasismus. Zvláště v minulosti se svět rozděloval na bílý a černý. Nicméně i dnes se setkáváme s rasistickými útoky, běloši trpí předsudky o černoších a černoši si zase vytvářejí jakýsi svůj svět, do kterých „bílé“ spoluobčany jen neradi zasvěcují.

Kdo by mohl pomoci rozbourat tyto bariéry? Nesmyslnou zeď, kterou si mezi sebe tito lidé staví? V našem příběhu to budou děti. Děti, které pochopí, že v životě jsou důležité jiné hodnoty než to, s jakou barvou pleti jsme se narodili.

Abychom příběhu dodali trochu poetičnosti, nesmí tu chybět nevinná láska a kouzelná zeď, která bude ve všem dětem pomáhat. Shodou okolností je to ta stejná zeď, kterou si mezi sebe staví dospělí :-).

 

POPIS DOBY A MÍSTA:

Děj se odehrává v Americe v 50. - 60. letech. Je to doba, kdy Američané ještě stále bojují se svými černými spoluobčany (a doba první úspěšné vzpoury černošky Rosy Parksové).

Náš příběh se začíná odehrávat na americkém předměstí, poté se přesouváme do amerického nápravného zařízení pro nezvladatelné děti. Prolínají se tu také další místa (např. městské ulice, autobus...).

 

DŮLEŽITÉ SYMBOLY:

Barvy – společnost se bude rozdělovat na dvě skupiny. Na začátku bude jedna oblečená celá do bílé, druhá celá do černé. Postupně se děti budou převlékat do barevného oblečení (vždy jeden z černé skupiny, jeden z bílé do stejné jiné barvy). Muzikál skončí ve velkých barvách. Jen dospělí dozorci zůstanou konzervativně bílý.

Kouzelná zeď – pravda, symbol poněkud pohádkový, přesto nezbytný. Paradoxně zeď, kterou mezi sebe staví dospělí černí a bílý bude našim dětem v příběhu pomáhat. Celou dobu bude scénu tato zeď rozdělovat na poloviny. Na jedné půlce přitom budou děti bílé, na druhé děti černé. Pomocí kouzelné zdi si budou psát dopisy (to, co napíší na jedné straně se objeví také na druhé straně zdi). Zároveň bude zeď měnit barvy současně s dětmi. Jakmile bude celá barevná, bude to symbol pro její zboření, což také děti učiní.

Dílo je zveřejněno pod licencí: Všechna práva vyhrazena + skautský tisk

Autor díla:

 

Další autoři, poděkování:

celý 14. dbo. Takže prostě díky jim.

Komentáře:

Komponentu webové galerie pro Polibek múzy naprogramoval Martin "Orel" Modrák