Parné léto

2017 - Účastník soutěže
Ročník: 2017
Autor: Kateřina Pasáková
Obor: Próza
Skočit na: text o díle | detaily autora | komentáře
Zobrazeno: 207 krát
Vloženo: 2017-11-12 23:51

Taky máte ten problém, že když dojdete do cukrárny a máte si vybrat zmrzlinu, nevíte vlastně jakou?

Nejprve stojíte dlouhou frontu.
Zase je to nejlepší cukrárna ve městě a opravdu za to ta fronta stojí. Ve frontě poskakují děti, rodiče, důchodci i cizinci. Vy se vesele smějete, protože rozhovor mezi matkou a synem u pokladny je k popukání.
Chtěl přeci ten kelímek, ne ten kornoutek! Tak jako vždycky!
 Před vámi se pohupuje maminka s dítětem v šátku, které křičí na celou cukrárnu. Za vámi stojí parta tří žen v důchodovém věku.
Řeší, jestli včera v Ulici udělal ten kluk dobře. Přeci jenom, ta holka se k němu prý moc nehodí, ale hlavní je, jestli jim to bude klapat. Druhá souhlasně pokyvuje hlavou a třetí dodává, že jejich Pavel si teď domů přivedl podobnou holku.
Dítě přestalo křičet a kolem vás proběhnou dvě malé holčičky. Jedna se chytne té paní s miminkem, které zase spustí. Holčička je hned v prachu.  Sotva ho utiší, dostává se na řadu. Hledá přitom svou dceru, která zmizela neznámo kam.
Jen se otočíte, je tu znovu. Matlá po tom skle svou pacičkou tam a zpátky a zanechává tam šmouhy.
Najednou víte, že Pavel prý už jednu takovou holku měl, ale neseděla mu, každopádně je to jeho život, on si ho dokáže zkazit.
Holčička mizí se zmrzlinou a vy se těšíte na zmrzlinu. Je ták blízko. Maminka platí, máte chvilku času.
Hledíte za to sklo, zapatlané dětskými ručičkami a vybíráte, jestli ta citronová nebude moc kyselá. Ta čokoládová by vám i chutnala, ale víte, že se úplně celí zamažete od čokolády, protože jste malé prasátko. Pak je tu jahodová, tu jste měli už tolikrát, že to snad nejde ani spočítat. Pak hledíte na novinku, okurkovou, ale znáte se, že když si dáte něco nového, tak si nejste jistí tím, jestli vám to bude chutnat. O kousek vedle je jogurtová s malinami, tu jste taky mnohokrát ochutnali, protože je to v podstatě mražený Lipánek s ovocem. Dostáváte se do finále, koukáte na bezinku. Bezinkový sirup přeci milujete, ale může být dobrá i ta zmrzlina?
Obsluha je u vás, koukáte zmateně do té hromady zmrzlého krému a do očí vám jako první padne bezinka. V tu chvíli litujete, že jste si nedali svou oblíbenou jahodovou, ale už je pozdě, máte tu bezinku. S úsměvem poděkujete a jdete slízat svůj krém ven, ač víte, že byste si raději dali tu jahodu.
Ochutnáte bezinku, nějak nemůžete uvěřit.
Zkusíte znovu.
Je opravdu moc dobrá, nic lepšího jste nikdy neměli! Víte, že druhý den ji musíte ochutnat znovu.

S očekáváním bezinky na jazyku vlezete do cukrárny, abyste zjistili, že dnes bezinka v sortimentu není. A boj s chuťovými pohárky začíná znovu.
Straccatelu nebo vanilku či snad oříškovou?
Sklo je zase zapatlané. Za vámi řičí děti, před vámi se baví důchodci. U pokladny je očividně nějaký problém.
Ano! Pán nechtěl vanilkovou, pán chtěl přeci tu vedle, karamelovou.
Usmíváte se, číšnice u kávovaru se usmívá na vás.
Musí mít veselý život. Každý den před ní někdo udělá životní rozhodnutí.
A to jestli si dá sorbet nebo krém či snad nějakou novinku?
Odcházíte s tou vanilkovou, neměli jste na ni sice chuť, ale zželelo se vám té slečny na brigádě.
Je nějaká tuhá…
Proč tohle vlastně vyprávím?
Celý náš život se řídí našimi volbami. Nedá se říct, že by některé byly špatné a jiné dobré, stejně tak se nedá říct, že nás každý kopanec do zad něčím nepoučí. Jak jsem nedávno někde četla i pád na hubu je pohyb vpřed.
A tak hledíte na svou zmrzlinu, která pomalu teče, po těch teplých dlaždicích vašeho města a přemýšlíte, proč jste si raději nedali tu citronovou.

Dílo je zveřejněno pod licencí: Creative Commons BY

Autor díla:

 

O díle:

Život totiž není tak snadný jako zmrzlina. Tu si totiž můžete každý den vybrat znovu. 
Život ne.

Komentáře:

Komponentu webové galerie pro Polibek múzy naprogramoval Martin "Orel" Modrák